Advertisements

2 Sacred Heart School Students among 2015 China Primary Math Olympiad Medallists

9 Aug

The Philippine contingent finished 2nd overall behind hosts China in the 2015 China Primary Math Olympiad. The Filipino delegates bagged a total of 7 gold medals, 24 silver medals, and 38 bronze medals.  There were 2 students from Sacred Heart School- Ateneo de Cebu who contributed to the country’s medal tally. Daniel Yusuke Shimizu got a silver medal while  Sheena Dianne Bernardo bagged a bronze medal.

Here is the complete of the 69 Filipino medallists and their respective schools:

First Place

1. Zoe Angeli Uy – St. Jude Catholic School

2. John Ezekiel Cabrera – Tuguegarao West Central School

3. Enrico Rolando Martinez – Xavier School

4. Andrey Clarice Gelogo – School of Saint Anthony of Quezon City

5. Rexza Mae Panaligan – Sta. Barbara Central Elementary School

6. Edrian Paul Liao – Centro De Cultura

7. Nathan Jeremy Ang – Lourdes School of Quezon City

Second Place

1.Juan Rafael Landicho – Stonyhurst Southville International School-Batangas

2. Daniel Yusuke Shimizu – Sacred Heart Ateneo de Cebu

3. Sean Kendrick Yeo – Pace Academy

4. Elden Riguel Tan – Meridian Systems Academy

5. Christian Joseph Bunyi – San Beda College-Alabang

6. Janna Michaella Oliva – Precious International School of Davao

7. Julienne Marielle Agustin – Merry Sunshine Montessori School

8. Marc Gabriel Yangson – Agusan del Sur Pilot Laboratory School

9. Leandro Martin Acla – Georgia International Academy

10. Nicole Christine Canas – Universidad de Sta. Isabel

11. Raya Colleen Chan – St. Paul College of Ilocos Sur

12. Jose Oliver Narvasa – Notre Dame of Greater Manila

13. Jose Raymundo Mayo II – St. Jude Catholic School

14. David Kyle Picart – Sunshine International School

15. Jedd Sebastian Abrigo – Notre Dame of Greater Manila

16. Kyla Andrea Adlaon – International School for Better Beginnings

17. Gabriel Cheo Carambas – Morning Star Montessori School

18. Marco Erano Dumale – De La Salle University Integrated School

19. Raldz Loren Jocson – Philippine Normal University-VCTL

20. Lloyd Andrei Corpuz – St. Paul College of Ilocos Sur

21. Roxanne Aimee Picart – Sunshine International School

22. Dallin Ivan Andrada – Vineyard Christian Academy

23. Sarah Beatrice Gingco – Colegio San Agustin-Binan

24. Marian Nicole Nogoy – St. Theresa’s College-Quezon City

Third Place

1. Allia Andreia Mauleon – Stonyhurst Southville International School-Batangas

2. Gia Cerise Sansaet – PAREF Woodrose School

3. Breanna Angela Josue – Dao Central School

4. Faye Angelie Cartagena – Maasin Central Elementary School

5. Sjev Kasz Zoie Taong – Tuguegarao East Central School

6. Patrick Louis Almoite – St. Paul College of Ilocos Sur

7. Sheena Dianne Bernardo – Sacred Heart School-Ateneo de Cebu

8. Laurence Matheo Federigan – Bethany Christian School

9. Jaden Coen Reyes – De La Salle Zobel School

10. Angelo Roxas – Mothergoose Special School System

11. Hubert Ellyson Olegario – Notre Dame of Greater Manila

12. Lance Gavin Pama – Hua Siong College of Iloilo

13. Aeron Zedrick Estrella – San Beda College-Alabang

14. Julline Grace Balinas – St. Scholastica’s Academy

15. Jaschia Digal – Bohol Wisdom School

16. Allen Prado – Mothergoose Special School System

17. Kyle Kristoffer Chan Huan – Chiang Kai Shek College

18. Jose Enrique Ramirez – Piamont Penafrancia Science Oriented School

19. Enrico Miguel Del Rosario – Assumption Iloilo

20. Derick Miguel Gullon – Colegio San Agustin-Binan

21. Celine Amanda Montales – Colegio San Agustin-Makati

22. Chryss Anika Bersabal – Colegio San Agustin-Makati

23. Bryan Paul Castro – Vineyard Christian Academy

24. Coleen Adrianne Panganiban – Divine Light Academy

25. Keaton Theodore Shih – Philippine Institute of Quezon City

26. John Regulus Michael Dipasupil – St. Bridget College

27. Mariel Tamaray – Colegio San Agustin-Binan

28. Angelo Josh Cuaresma – Pateros Catholic School

29. Kristen Pauline Gador – Midsayap Pilot Elementary School

30. Ryne Jethro Molina – St. Anthony’s College-Grade School

31. Kyla Ysabelle Palizada – Little Angel Study Center

32. Princesa Joel Yumol – Colegio San Agustin-Binan

33. Robin Spencer Wee- Zamboanga Chong Hua High School

34. Mikaela Ysabelle Mariano- Philippine Yuh Chiau School

35. Aaron Xavier Nobleza- Little Angel Study Center

36. Ivy Jane Escario – Mothergoose Special School System

37. Shoshannah Tiu – Makati Hope Christian School

38. Christian Andre Pitogo – Tuguegarao West Central School

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: